Makaleler » » Kedi Maltı Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir ?

Kedi Maltı Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir ?

Peki ya kediler neden kendilerini dilleriyle temizlerler ?

 Kediler kendilerini yalayarak temizleyen canlılardır. Anatomik yapıları hemen hemen vücudunun tamamını yalamasına müsaittir. Bu yalama esnasında dil üzerindeki pütürlü yapı tüyün dört bir yanına temas eder. Böylece tüyler temizlenmiş olur. Dil üzerindeki bu dikenli yapı adeta tüyleri tarar ve dikkatlice izlendiğinde bu dikensi yapı dil üzerinde sanki bir tarak gibi kedinin tüylerini fırçalayarak temizler.   Her canlının derisi üzerinde deriyi hem güneşten hemde küçük darbelerden koruyan tüy tabakası vardır. Keratin olarak adlandırılan bir protein içeren kıllar deriden beslenir ve zaman içerisinde farklı sebeplerden dolayı dökülür ki en büyük sebep mevsim geçişleridir. Bizlerin yazın daha ince giyinip kışın soğuktan koruyan daha kalın elbiseleri tercih etmemiz gibi kedi ve köpekler de mevsim geçişlerinde kendilerini koruyacak elbiseleri yani tüyleri tercih ederler. İşte bu dönemde kışlık yada yazlık tüyleri dökerek önündeki mevsime hazırlık yaparlar. Sağlıksız beslenme stres vitamin ve mineral eksiklikleri de tüy dökülmesinin ana sebeplerindendir.Bu ve bunun benzeri sebeplerden dolayı kopmuş olan tüylerin yanı sıra  kedilerin tüyleri temizleme işlemi esnasında da zarar görmüş ve bakımısız olan tüylerde  dillerindeki pütürlü yapıya takılır. Dillerindeki dikenlerin yapısından dolayı kediler buraya takılan tüylerini tüküremezler. Böylelikle bu kopan tüyleri yutarlar.

Kedi Maltının içeriği nedir ?   Ne gibi durumlarda kullanılır ?

Kedinizin kendi tüyünü yuttuğu durumlarda , tüy midede birikir ve her bir kıl taneciği birbirine bağlanarak kıl yumaklarını oluşturur. Bu kıl yumakları midede irritasyona sebep olur ve kediler kusarak keçe görünümünde kıl yumağını çıkarırlar.  Bu durumda kedi çimi devreye girer. Kedi çimleri kedilerin mineral ve vitamin ihtiyaçlarını karşıladığı gibi aynı zamanda kusmayı da kolaylaştırır. Bazen kıl yumakları mideden bağırsağa geçer ve burada bağırsağa takılarak tıkanmaya sebep olurlar.Eğer ki kendinize daha kesin bir sonuç arıyorsanız size önerimiz %100 ihtimal kedi maltları olur.Kedi maltları kedilerin yuttukları tüylerin bağırsaktan kolay atılmalarına yardımcı olur. Kedi maltı alan kedilerde kıl yumaklarının bağırsakları tıkama olasılığı neredeyse sıfıra yakındır. Malt kılların birbirine yapışmasının ve keçeleşmesinin önüne geçtiği gibi kıl demetlerinin sindirim kanalında kolay ilerlemesini sağlar.Yoğun bir kıvamda olmasının dışında bala benzer bir renkte ve dokuya sahip olan kedi malt macunu ; içerisinde malt özü, bitkisel yağlar, lif ilavesi, süt ürünleri ve maya vardır. Bunlara ek olarak renklendirici, koruyucu ve vitamin çeşitleri olduğu da bilinmektedir.

Kedinize malt macununu nasıl verirsiniz ?

Her kedi kendine özgü bir davranış şekli oluşturduğu için kimi kedi doğrudan sıkılan kaptan yalarken, bazı kediler ise bundan hoşlanmazlar. Böyle durumlarda kedinizin ağız kenarına ya da patisine bir miktar malt sıkarsanız kediniz bunu yalayarak yutacaktır. Her ne kadar hoşlanmıyor olsalar da içgüdüsel olarak yalamaya çalışacakları için başarıya ulaşmış olursunuz. Bunun yanı sıra mamalarının içerisine koymayı da düşünebilirsiniz. Ancak malt yememekte inatçı olan bazı kediler kuru mamaların içinde iyi gizlenmemiş maltı ayrıştırabilir. Bunun için yaş mamalar daha iyi bir seçenek olabilir. Kedinize vermeniz gereken malt macunu küçük bir badem ya da fındık kadar olmalıdır. Kedinizin tüyleri kısa ise haftada iki-üç kez düzenli vermeniz yeterlidir. Ancak uzun tüyleri sahip bir kediyse haftada dört kez verilmelidir. Kedi tüy döküyor ise iyileşene dek az miktarlarda tutulmalıdır.

 

Kedileriniz için en kaliteli kedi maltları halman pette mevcutur.

Alışveriş Sepetim