Makaleler » » Kediler ve Köpeklerde göz damlası kullanımı

 Kediler ve Köpeklerde göz damlası kullanımı

Köpeklerde göz akıntısı, alerji, çapaklanma nedenleri ve belirtileri

Köpeklerin gözünde çapaklanma ve göz akıntısı sık görülür. Alerjik akıntı ya da göze kir, toz kaçması gibi basit bir sebeple olabileceği gibi, ciddi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Sarımsı akıntı değişik biçimler almaya başladığında ya da gözün kendisinde bulutlanma, şişme, içeri doğru çekilme gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkmaya başladığında, durum tedavi edilmesi gereken bir hal alıyor anlamına gelir. Köpeklerin gözleri, onları enfeksiyon ve göze kaçan çeşitli şeylerden temizlemen için doğal olarak gözyaşı üretir. Bazı ırkların gözleri diğerlerine göre daha fazla ya da daha az gözyaşı üretiyor da olabilir, ki bu medikal bir problem olarak ele alınmaz. İnsanlar gibi pek çok köpek de alerji sorunları yaşayabilir. Bunun sonucunda da göz akıntısı ve kızarıklık görülebilir. Böyle durumlarda steril bir göz temizleyici onları geçici olarak da olsa rahatlatabilir. Köpeklerin de çimene, polene ve toza alerjisi olabilir ve fiziksel reaksiyon gösterebilirler. Terrier, Setter, Retriever ve basık burunlu ırklar olan Bulldog ve Pug’lar alerjilere daha yatkın oluyor. Alerjilerin belirtileri ise başlıca; Kaşıntı ve göz akıntısı, kızarıklık ve tahriş, kusma, hapşırma, horlama, aşırı kaşınma, pati yalama…

Kedilerde Göz İltihapları ve Nedenleri

Kediler hareketli ve avcı canlılardır. Yaradılışından bu güne beslenme şekilleri etobur olduklarından avlanarak ya da evcilleştirilmeleriyle yemek artıkları ile olmaktayken, son zamanlarda en doğru besleme yolu olan kuru mama ile olmaktadır. Lakin birçok kedi, sokaklarda hayatlarını sürdürmektedir ki yemeği bulmak kadar hayatta kalabilmek için yemeğini görmesi gerekmektedir. Bu sebeple göz tüm canlılar için önemli fakat sokak kedileri için daha önem arz etmektedir. Kedilerin göz kapakları 3 adettir. Alt göz kapağı, üst göz kapağı ve ince zar görünümünde üçüncü göz kapağı vardır. Bu kapak gözün iç açısından dışa doğru perde gibi kapanarak gözü koruyan bir organdır. Yavru kedilerin gözleri doğuma kısa bir süre kalana kadar kapalıdır. Yaklaşık 10-15. günlerde göz kapakları açılır ve göz görülebilir bir hale gelir. Gözlerin korunması için göz etrafına yerleşmiş göz yaşı bezinden salgılanan sıvı ile sürekli nemli tutulur. Eğer gözde gereğinden fazla ıslaklık var ve bu gözden akar pozisyonda ise bu bir sağlık sorunu olabilir. Bu akıntılar şeffaf sıvıdan, yeşil iltihaplı bir hal aldığı gibi kanla karışmış da olabilir. Gözlerin sürekli iltihaplı olması göz yüzeyine zarar verir ve körlüğe kadar giden sonuçlar doğurabilir. İltihap bazen göz kapaklarını birbirine yapıştırır. Yani göz ile kapaklar arasında irin birikir. Bu sorun göz kayıplarının en fazla görülen sebebidir. Gözde irin birikmesi daha çok 1-2 aylık kedi yavrularında görülür. İltihaplanmanın sebepleri göz enfeksiyonları, viral hastalıklar, gözde yabancı cisimler sayılabilir. Mutlaka tedavi gerektirir.

Kedi ve köpeklerde göz temizliği nasıl olur

Her iki cinsteki dostlarımızın böyle durumlardan dolayı minimal veya hiçbir biçimde etkilenmemesini istiyorsak, kesinlikle değerli dostlarımızın göz bakımını aksatmamalı aynı zamanda bu ve benzeri belirtilere de dikkat etmeliyiz.  Göz ve çevresi göz temizleme losyonu ile temizlenmelidir. Gözün temizliği tamamen yapılmalı hiç iltihap kalmamalıdır. Göz temizleme losyonunu bir pamuğa dökerek gözün içinden dışına doğru hafif silme hareketleri ile temizlik yapabilirsiniz. Leke ve kirleri gidermek için 1 hafta süreyle günde 2-3 defa uygulanır. Leke oluşumunu önlemek için haftada 1-2 defa düzenli olarak kullanılmalıdır. Dostumuzun gözüne 3 damla solisyon damlatılır ve gözünü açıp kapamasına izin verilir.

 

kedi ve köpekleriniz için en kaliteli göz damlaları sitemizde mevcuttur

 

Alışveriş Sepetim